Schimbarea la Faţă a Domnului - Hramul Mănăstirii Slătioara
2008-08-22 10:00:28

Hramul Mănăstirii Slătioara – Schimbarea la Faţă a Domnului (06/19 august), a adunat mii de credincioşi din întreaga ţară şi de peste hotare, sosiţi încă din ajunul sărbătorii, pentru a participa la Privegherea arhierească, urmată, ca de obicei, de un frumos cuvânt de învăţătură, rostit de Preasfinţitul Demosten Nemţeanul, ce a tâlcuit semnificaţia acestui mare praznic. S-a amintit, totodată, jertfa înaintaşilor noştri, cei ce acum câteva decenii, în vremuri de prigoană, soseau în acest loc în număr foarte mare, cu preţul propriei libertăţi, adunaţi în numele Celui ce pe Muntele Taborului S-a schimbat la Faţă, înaintea Sfinţilor Săi Ucenici şi Apostoli, arătându-Şi slava Sa dumnezeiască. Predica a fost urmată de citirea Moliftelor Sfântului Vasilie cel Mare, după obicei, pentru sănătatea trupească şi sufletească a credincioşilor.
     Sfânta Liturghie de a doua zi a fost săvârşită în sobor, de către cincisprezece arhierei: Înaltpreasfinţitul Mitropolit Vlasie Mogârzan, împreună cu Preasfinţiţii episcopi: Demosten, Ghenadie, Sofronie, Teodosie, Iosif, Flavian, Glicherie, Dionisie şi Evloghie, avându-i ca oaspeţi de peste hotare pe Preasfinţiţii Chiprian de Oreoi, Climent de Gardikion şi Ambrozie de Methoni, din partea Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi a Greciei (Sfântul Sinod în Rezistenţă), pe Preasfinţitul Fotie de Triadiţa din Bulgaria, şi pe Preasfinţitul Andronic de Richmond şi New-York (S.U.A.), din partea Bisericii Ortodoxe Ruse din Afara Graniţelor.