TEST

†  V L A S I E CU HARUL LUI DUMNEZEU

ARHIEPISCOP ȘI MITROPOLIT AL BISERICII ORTODOXE DE STIL VECHI

DIN ROMÂNIA

Sfințitului nostru cler, obștilor monahale și tuturor binecredincioșilor creștini din Biserica noastră har, pace, sănătate și întru toate bunăvoire, cu prilejul Nașterii Domnului, Anului Nou și Bobotezei, iar de la Noi arhierești și părintești binecuvântări

"Mărturisitori și purtători de Dumnezeu fiind magii s-au întors în Babilon împlinindu-ți proorocia; și tuturor mărturisindu-te pe Tine, Hristoase, lăsatu-l-au pe Irod ca pe un mincinos, că nu știa să cânte Aliluia !" (Condacul 6 - Acatistul Buneivestiri)

Iubiți frați și surori în Domnul,

Sărbătorim astăzi Nașterea Domnului nostru Iisus Hristos "Care pentru noi oamenii și pentru a noastră mântuire s-a pogorât din ceruri și s-a întrupat de la Duhul Sfânt și din Fecioara Maria și s-a făcut om". ...citeste tot
Pastorală la Învierea Domnului nostru Iisus Hristos - 2013
Adaugata:  2013-05-04 10:18:34

Pastorală la Învierea Domnului nostru Iisus Hristos
Anul mântuirii 2013
VLASIE, din mila lui Dumnezeu Arhiepiscop şi Mitropolit al BISERICII ORTODOXE DE STIL VECHI DIN ROMÂNIA

Iubitului nostru cler, cinului monahal şi tuturor iubitorilor de Hristos creştini,
HRISTOS A ÎNVIAT!

Toată lucrarea Domnului Hristos în lume, culminând cu Crucea şi cu Învierea, a fost pentru oameni. Crucea a însemnat golirea (sau deşertarea), spălarea de tot răul păcatului, după cum se citeşte în Evanghelie: „Sângele lui Hristos ne curăţeşte pe noi de tot păcatul” (I Ioan 1,7). Învierea înseamnă în schimb umplerea de toată...
Pastorală la praznicul Naşterii Domnului - 2012
Adaugata:  2013-01-06 16:41:51

PASTORALĂ LA NAŞTEREA DOMNULUI NOSTRU IISUS HRISTOS

ÎN ANUL MÂNTUIRII 2012

VLASIE

DIN MILA LUI DUMNEZEU ARHIEPISCOP ŞI MITROPOLIT AL BISERICII ORTODOXE DE STIL VECHI DIN ROMÂNIA

CĂTRE SINODUL, CLERUL ŞI CREDINCIOŞII BISERICII NOASTRE

Iubiţi fraţi, fii şi fiice întru Hristos,

Trăind marea Sărbătoare a Naşterii Domnului nostru lisus Hristos, sufletele noastre se îndreaptă să întâmpine pe Mântuitorul lumii. Naşterea Lui n-a fost o naştere oarecare, pentru că Dumnezeu însuşi este Cel care s-a întrupat şi s-a născut Om pe pământ.

lată de ce venirea Domnului pe pământ este considerat cel mai mare evniment din istoria omenirii. Este în acelaşi timp şi Praznicul care aduce cea mai mare bucurie neamului omenesc, Sărbătoarea cea mai iubită şi cea mai încărcată de tradiţii şi obiceiuri, dar şi perioada cea mai frumoasă de peste an.

Icoana Maicii Domnului
Adaugata:  2012-07-30 10:54:09
        La dorinţa credincioşilor, icoana Maicii Domnului "Umilenie" va sosi pentru a doua oară în România, în perioada joi, 03/16 august 2012 - sâmbătă, 12 august/25 august 2012. Pe parcursul celor 9 zile, icoana va rămâne în incinta Mitropoliei Slătioara, fiind tot timpul accesibilă credincioşilor ce vor dori să se închine.După această dată, icoana va pleca spre mănăstirea "Sfântul Mare Mucenic Mina" din localitatea Roşiori, com. Forăşti - jud. Suceava.
Pagini: 1 2 3 4 5 6